Koventinka alternativní škola logo

Aktuality

Prosinec 2019/20

Adventní čas byl v Koventince spojen s řadou tematických aktivit: o Vánocích jsme si povídali i četli, vyráběli jsme vánoční přáníčka a svíčky, nazdobili si adventní věnce, upekli perníčky i linecké a vytvořili pár drobných dárků, např. sněžítka či výrobky z fimo hmoty. Na začátku měsíce k nám zavítal Mikuláš se svojí družinou, což u mnohých vykouzlilo úsměv na rtech. Byly to totiž nejstarší děti z Koventinky, které přišly podarovat děti ve škole i ve vedlejší školce. Zájemci se zúčastnili workshopu na výrobu vánoční purpury a také jsme zakončili další cyklus projektů (linoryt, výroba kalimby a nácvik muzikálu).

Opičky si stále pohrávaly s písmenky a čísly, naučily se zahrát na xylofon koledu Já bych rád k Betlému, ale zazpívaly si i některé koledy a poslechly pohádky v angličtině. V matematice se ocitly v prostředí schodů a součtových trojúhelníků, ve kterých řešily příklady na sčítání a odčítání. Fousci si vyslechli referát o tom, kdo nosí dětem dárky jinde než v Česku, procvičovali tvoření vět, měkké a tvrdé souhlásky a začali pracovat s vyjmenovanými slovy. Orioni psali Dopis Ježíškovi a vytvářeli plakát k reklamě na Vánoce. Také blíže poznali adventní zvyky a jejich historii a svátky, které jsou s tímto časem spojené. V angličtině tvořili vánoční příběhy a zazpívali si koledu Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona a Yoko Ono. Obě nejstarší skupiny si procvičily písemné dělení se zbytkem a naučily se dělat zkoušku. Seznámily se s prostředím Biland, ve kterém se platí groši. Zkoušeli si chvilku žít v Bilandu a platit jejich měnou (převody, sčítání, násobení, n-tá mocnina čísla dva). Na poslední hodinu před Vánoci si děti připravily vlastní vánoční příklady.

Celý měsíc byl zakončený Vánoční slavností, na kterou si děti připravily svá vystoupení. Večer byl plný zpívání, tančení a hraní, dobrého jídla a radosti. Byli jsme u vydání první básnické sbírky, prošli jsme si adventní spirálou, zatančili si na diskotéce a prožili si dlouhou noc venku u ohně. Ve čtvrtek ráno se většina z nás vzbudila ve škole. Sešli jsme se na kruhu, zazpívali jsme si koledy a napsali přání do krabice, odkud jsme si potom mohli vylosovat jedno právě pro každého z nás. Rozdávali jsme si dárečky osobní i společné. Holky si s radostí zahrály Dixit, který jsme objevili pod stromkem. Také jsme se vrhli na úklid zahrady, nasypali jsme semínka do krmítek a vyvěsili lojové kroužky, aby měli i ptáčci během Vánoc dostatek jídla.

MENU