Koventinka alternativní škola logo

Aktuality

Třicátý devátý týden

Tento týden jsme stihli výlet i pokračování témat Lidské tělo a Farma. V pondělí jsme si povídali o dýchání – kdy se potřebujeme nadechnout a kdy vydechnout. Děti vymyslely ve skupinách opravdu velké množství příkladů (když se chceme potopit, když sfoukneme svíčku, když máme škytavku atd.). S Janou jsme si ukazovali, jak funguje bránice, a Jaromírek si vytvořil vlastní papírový model dýchací soustavy. Ája, Anežka, Madlenka a Anička si zatím testovaly dýchání výtvarnou činností. Pomocí brčka rozfoukávaly barvy na čtvrtku.

V úterý jsme vyjeli na výlet. Cílem byla rodinná farma Alp Rieser na Křivoklátsku. Přivítala nás milá česko-švýcarské rodinka, která společně farmaří na rozlehlém pozemku již 15 let. Přivítali nás kávou, mátovým čajem a ochutnávkou výborných kozích sýrů, mléka a syrovátky. Prohlédli jsme si všechna zvířátka – alpaky, kozy, poničku, slepice a pejsky. Jeden z nich také tahal vozík, ve kterém povozil děti. K obědu jsme si společně opekli špekáčky z nedaleké farmy. Děti si zkoušely česat vlnu z alpak (která mě překvapila svojí jemností – je daleko hebčí než vlna ovčí), příst na kolovrátku nebo dojit kozu.

Ve středu jsme se vrátili k tématu Farma – Anežka, Míša a Nikolka pracovali na tématických pracovních listech. Vojta a Kuba zkoušeli výtah z knihy – Vojta o kočkách, Kuba o kachnách. Kuba a Jaromírek také pracovali se stovkovou tabulkou. Stále více se učíme rozvíjet spolupráci – oblíbenou se stala hra Kooperativní židle z minulého týdne. Navzájem si také kontrolujeme texty a žádáme o radu spolužáka. Madlenka učila Anežku pravidla pro psaní ú/ů a sama si tak zopakovala nabyté poznatky z minulého týdne. O tom, jak důležitá je spolupráce, jsme se přesvědčili při přenášení špaget do bedny pomocí dvou papírových tácků, na které jsme si nalepili držák na ruku. Že tato aktivita vyžaduje klid a naladění se na druhého, poznali všichni zúčastnění.

MENU