Koventinka alternativní škola logo

Aktuality

Desátý týden

Po týdnu podzimních prázdnin jsme se opět všichni setkali, tentokrát u Radany doma. Začali jsme trochu tajemně – ranní kruh proběhl jen za svitu svíček a strašidýlek z dýně. Tématem dne byly Dušičky – jejich význam, původ a oslava Dušiček po světě. Postupně jsme se dostali i k oslavě tohoto svátku v Mexiku. Při té příležitosti nám Ráďa ukázala mexické suvenýry, Vojta našel Mexiko a jeho významné památky na mapě. Vyluštili jsme křížovku a vyrobili jsme si Dušičku podle naší představy. Před obědem jsme ještě stihli vytvořit dušičkové dekorace z přírodnin a odpoledne jsme je během příjemné slunečné procházky zanesli na hřbitov. Každý si vybral opuštěný hrob, kam kytičku nebo věneček položil.

V dalších dnech jsme se začali pomalu připravovat na svátek svatého Martina. Naučili jsme se písničku a básničku, kterou si děti samy zhudebnily. Madlenka vytváří vitráž na okno a Vojta si přečetl Legendu o svatém Martinovi. Pokračovali jsme také v práci s Montessori bankou a jeden den jsme věnovali některým písmenům, které jsme si vytvořili z materiálů začínajících na dané písmeno (C z cukru, Č z čočky, Š z šípku, S ze sádry, Z ze zipu a Ž z žaludů). Další mouchou – emocí, která nám do třídy přibyla, je moucha Osamělost. Postupně začínáme mouchy používat. Dnes jsme si ukazovali, jak se asi cítí jeden z nás v určité konkrétní situaci. Děti krásně vystihly, která z much právě „létá kolem“ a dokázaly přesně pojmenovat pocity. Myslím, že jsme dosáhly pěkné empatické reakce na situaci.

Oblíbeným se stal pavouček z kaštanu, který si v rytmu básničky motá síť a poté se spouští dolů. Novinkou bylo dnešní skládání tvarů z papíru – Any, Madlen a Jaromírek se naučili vytvořit čtverec z obdélníku a úhlopříčně rozdělit na dva trojúhelníky, Vojta pokračoval v přesném měření a skládání hvězdy z průsvitu, která nám zdobí okno.

Za oknem už máme také konečně krmítko, které Vojta natřel. Dnes jsme sledovali, jak se do něj pokoušela neúspěšně dostat straka. Tak snad se bude celou zimu na co dívat!

Není vybrán žádný galerie nebo galerie byla smazána

MENU