Koventinka alternativní škola logo

Aktuality

Čtyřicátý první týden

V pondělí jsme měli na programu dvě hlavní činnosti – pokusy s vejci a oslavu Vojtových devátých narozenin. Z nápadu udělat si některé pokusy byly děti nadšené, proto jsme s nimi hned po ranním kruhu začali. Zkoušeli jsme si odpovídat na některé otázky, např. poznáme vařené vejce od syrového, může vejce plavat, jak uděláme z vejce „hopík“, můžeme postavit vejce na špičku atd. Aktivity byly pro děti hodně zajímavé – některé pokusy si zkoušely opakovaně. Starší děti se seznámily s pojmy jako hustota nebo tření. Poté jsme zorganizovali klasický narozeninový rituál, Vojtovi jsme zazpívali, popřáli jsme mu a obdarovali ho.

Také jsme tvořili z plsti, hráli jsme přírodovědné hry od Lucie Ernestové, slovní fotbal a odkryli jsme krabici s překvapením – malými míčky, hacky sacky, které se nám budou v budoucnosti hodit na mnohé aktivity – spojení pohybu a memorování nám funguje velmi dobře.

Ve středu jsme přijali pozvání na návštěvu k Áje. Klára a Gabo připravili pestrý program. Začalo se malou přednáškou o kompostování. Děti se dozvěděly, co potřebuje rostlina pro to, aby mohla hezky a zdravě růst, co a v jakém poměru patří do kompostu a jaká zvířata obývají zdravý kompost. Mohli jsme si prohlédnout dokonce užovku, která je v kompostu vítaná. Prohlídka pokračovala vermikompostéry se žížalami, kurníkem se slepicemi a dalšími nezbytnostmi permakulturní zahrady. Další setkání bylo u včelích úlů, kde jsme se také dozvěděli mnoho zajímavého. Při svačince si pak děti prohlédly pracovní listy a včelí plástve.

Následující část programu byla spíše zábavná. Se spisovatelem a ilustrátorem Vhrsti děti diskutovaly i navštívily pohádkovou zemi, kde si samy pojmenovávaly postavy. Odpoledne, po výborném obědě, nás čekala možnost práce s hrnčířským kruhem a volná zábava, kdy se děti dostatečně vyřádily a návštěvu si užily do poslední minuty.

MENU