Koventinka alternativní škola logo

Aktuality

Čtrnáctý týden

Ve vzduchu jsou Vánoce – to pociťujeme i my v Koventince. Celý týden jsme se tohoto tématu dotýkali doslova všemi smysly. Každý den si zapalujeme svíčky a pečlivě posloucháme příběhy několika postav, které jdou do Betléma s dárkem pro Ježíška. Nejprve si vždy přečteme kousek z příběhu a poté vystřihneme, vybarvíme a nalepíme postavu, které se příběh týká, do našeho papírového betléma. Další den si příběhy zopakujeme a přidáme další postavy – známe tak všechna jména postav i zápletky.

Úterním tématem byla Vůně Vánoc. Nejprve jsme si při relaxaci představovali, čím vším nám mohou Vánoce vonět. Každý vyslovil několik podstatných jmen, se kterými jsme si ještě dále hráli (určovali počet samohlásek, slabik, vzor, rod apod.). Připraveno bylo několik pytlíčků s vůněmi (hřebíček, zázvor, mandarinka, skořice, vanilka, jablko, jehličí, kokos), které jsme v první fázi samostatně, v druhé fázi ve skupině, přiřazovali k obrázkům. Povídali jsme si o tom, co se jak a kde pěstuje. Nakonec jsme si společně prozradili řešení a vše, co jsme chtěli, jsme ochutnali.

Celý týden jsme skládali z papíru vánoční motivy, pozorovali krmítko a zapisovali počet přítomných ptáků:) a do „pozorovatelny“ jsme si začali lepit obrázky ptáků, kteří k nám létají. Vysvětlili jsme si samčí a samičí zbarvení (u hýla – viděli jsme rozdíly na vlastní oči). Hráli jsme si na obchod s hudebními nástroji, luštili vánoční sudoku a zapamatovali jsme si tvrdé souhlásky: „Hy, chy, ky, ry, dy, ty, ny – tam se píše tvrdé y.“

Ve středu odpoledne jsme pozvali několik našich přátel a společně jsme poseděli u domácích pochoutek, kávy a čaje, zahráli jsme si několik her, Eva s Julinkou a Anežkou nám zahrály divadlo o tom, jak to bylo se svatým Mikulášem v historii, a pozvali jsme k nám Mikuláše, anděla a čerta. Těm jsme zazpívali písničku, anděl poté přečetl ze své nebeské knihy to, co má každé dítě rádo nebo co se mu v poslední době povedlo, a předal balíčky s dobrotami. Nakonec jsme si ještě všichni popovídali a pohráli.

Není vybrán žádný galerie nebo galerie byla smazána

MENU